Tesla Model 3: Všetko, čo ste chceli vedieť, ale báli ste sa opýtať

Na elektrický športiak už čaká vyše pol milióna zákazníkov.

Len pred pár dňami sa uskutočnil zrejme najočakávanejší launch v histórii automobilového priemyslu. Siahodlhé diskusie z ostatných mesiacov tak môžu byť konečne konfrontované s realitou. Je Tesla Model 3 skutočne tak zásadným hráčom, ako sa to o ňom hovorí?

Hneď na úvod článku môžeme bez okolkov napísať, je. V cene od necelých 30 000 eur dostanete elektromobil s kopou skvelých funkcií. Chvíľami sa môže zdať, že Modelu 3 nechýba nič zo zásadných vymožeností výrazne drahšieho Modelu S. Samozrejme, niektoré parametre nedosahujú úroveň tohto elektrického športiaka. Na svoju úlohu,  každodenné ekologicky aj ekonomicky prijateľné jazdenie, je však pripravený perfektne. Poďme si to rozmeniť na drobné.

Dobrá a ešte lepšia batéria

V základnej cene sa bude k Modelu 3 dodávať batéria so solídnym dojazdom 350 kilometrov a zrýchlením z 0 na 100 za 5,6 sekundy, čo je pre sériový model tejto cenovej kategórie viac než postačujúce. Systém Supercharger je navyše schopný doplniť ďalších 210 km dojazdu len v priebehu pol hodiny. Maximálna rýchlosť auta je 208 km/h.

tesla-model-3-silver-prototype-promo-shot-headlands

Prekvapením je druhá batéria dodávaná k autu. Ak si priplatíte približne 9 000 dolárov (približne 7 600 eur), dostanete okrem prémiových diskov, metalického laku a vylepšenej funkcie Autopilot aj dojazdový rádius 500 km. Túto hranicu dosiaľ dosiahol jediný elektromobil. Model S, ktorého cena je dvojnásobná. Najnovšia Tesla sa teda stáva jednoznačnou dojazdovou jednotkou z hľadiska obľúbeného kritéria cena / výkon. Silnejšia batéria má oproti svojej slabšej sestre výhodu aj v nabíjaní. Supercharger dokáže jej výdrž predĺžiť za 30 minút až o 273 kilometrov. Kým si teda spravíte krátku prestávku, odskočíte na toaletu a dáte kávu, batéria sa nabije dostatočne, aby ste mohli pohodlne pokračovať v ceste.

Auto na každý deň

Modelu 3 nechýba elegancia, ktorú mu dodáva príznačná karoséria. Ak by ste pri jej kúpe čakali, že vám niekto dá do ruky kľúčik od auta, čakali by ste zbytočne. Otvára a štartuje sa pomocou vášho smartfónu, respektíve tenkej karty, ktorú pohodlne zmestíte do peňaženky.

Tesla3

Jednoduchosť, štýl a jasný rukopis Tesly má svoje zastúpenie aj v interiéri vozidla. Dojem nekazia žiadne gombíky a páčky, všetko sa jednoducho ovláda pomocou dotykovej konzoly umiestnenej štandardne, na osi auta.  Syntetický materiál sedačiek síce nie je koža, ale rozhodne nepôsobí lacným dojmom.

Hodená rukavica

Na pozore by sa mali mať najmä prémiové značky BMW a Mercedes. Elon Musk si je svojím dielom natoľko istý, že ho označuje ako „najlepšie auto za danú cenu na trhu“. Model 3 je často porovnávaný aj s Opel Ampera. Napriek tomu, že ich spája podobná cena a elektrický pohon, všetko ostatné je celkom odlišné. Kým Ampera je elektromobil vychádzajúci z auta so spaľovacím motorom, Model 3 bol za týmto účelom vyvíjaný od začiatku.

Na dobré sa čaká

Hoci prvé kusy už boli odovzdané svojim majiteľom, na nové auto stále čaká približne pol milióna kupcov, ktorí si za poplatok tisíc dolárov toto auto rezervovali. Na jednej strane je 500 tisíc záujemcov, z ktorých mnohí zaplatili zálohu ešte pred tým, než boli o Modeli 3 vydané akékoľvek bližšie informácie, ohromujúci. Na strane druhej to ale predstavuje jedno z jeho mála negatív. Ak by ste sa napríklad rozhodli ku kúpe auta po prečítaní tohto článku, vaša prvá cesta v ňom by bola naplánovaná najskôr na koniec roka 2018.

tesla-model-3-unveil-e1472929556144

Ako sa hovorí, trpezlivosť ruže prináša. A musíme povedať, že najnovšia Tesla vykvitla vo veľkého hráča, ktorý už teraz dozaista robí svojim (nie len) nemeckým konkurentom starosti. :-)

 

Zdroj: Bloomberg.com

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás