Prieskum: Čo si Slováci myslia o elektrických autách a hybridoch?

Ideálom je elektrický či hybridný hatchback nižšej strednej triedy s 5-ročnou zárukou a cenou okolo 15 až 20 tisíc eur.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že čisto elektrický (36,3 %) a hybridný pohon bez nutnosti nabíjania (37,4 %) sa teší takmer rovnakej priazni. Pre plug-in hybridný pohon, ktorý je akousi strednou cestou medzi klasickým hybridným a elektrickým pohonom by sa rozhodlo 26,3 % respondentov.

S kúpou si počkajú

Prieskum zisťoval aj to, v akom časovom horizonte plánujú Slováci kúpu elektrifikovaného vozidla. Až takmer polovica z nich sa vyjadrila, že to bude pravdepodobne za viac ako 5 rokov. Do piatich rokov o nich uvažuje takmer 30 % dopytovaných. 14 % Slovákov by chcelo vlastniť elektrifikovaný automobil do 2 až 3 rokov. V horizonte jedného roka je šanca, že vozidlo s ekologickým pohonom si obstará takmer 9 % respondentov.

Redakčné testy sú základ

Pre výber konkrétneho elektrifikovaného automobilu sa Slováci rozhodujú najmä na základe redakčných testov uverejnených v médiách (55 %). Referencie známych, predvádzacie jazdy, dojem z vozidla pri návšteve showroomu a akciové ponuky takmer zhodne ovplyvnia približne tretinu záujemcov. Respondenti mohli označiť 2 odpovede.

Hlavnými dôvodmi, prečo by si Slováci obstarali elektrifikované vozidlo, sú nízke prevádzkové náklady (65,8 %), ekológia prevádzky (50,6 %) a technologická vyspelosť (38,6 %). Hlasujúci mali aj v tomto prípade 2 možnosti voľby.

Cena zohráva najdôležitejšiu úlohu

Prieskum sa zaoberal aj tým, čo by Slovákov najviac motivovalo k urýchleniu kúpy elektrifikovaného vozidla. Úplne jednoznačne by to bolo zníženie ich cien, keď túto možnosť označilo takmer 80 % hlasujúcich. Ani predĺženie elektrického dojazdu (40,3 %) či rozšírenie nabíjacej siete (34,5 %) nie je žiadnym prekvapením. Na druhej strane, len 11 % Slovákom sa máli aktuálna ponuka elektrifikovaných vozidiel na našom trhu. To znamená, že väčšina z nich by si už dnes dokázala vybrať konkrétny model. Opäť boli na výber 2 možnosti.

Pýtali sme sa aj na minimálne akceptovateľnú dĺžku záruky na elektrifikované automobily a ich batérie. Takmer polovica Slovákov požaduje 5-ročnú záruku na vozidlo a skoro tretina viac ako 8 rokov na batériu. Zvyšným dvom tretinám však „postačí“ 5- až 8-ročná záruka na akumulátor.

Dojazd bežných elektromobilov postačí 17,3 % Slovákov

Akceptovateľným dojazdom elektromobilu je pre Slovákov najmä rozsah 300 až 400 km (27,5 %) a 400 až 500 km (27,2 %). 200 až 300 km dojazd, ktorý už dnes ponúka väčšina moderných elektromobilov, je akceptovateľný pre 17,3 % opýtaných. Na viac ako 500 km dojazd si zrejme počká 18,5 % respondentov. Ich jedinou súčasnou možnosťou sú elektromobily značky Tesla, ktoré sa však predávajú za málo akceptovateľné ceny.

Elektrický dojazd je dôležitý aj pri plug-in hybridných automobiloch. Najviac Slovákov by si prialo, aby vozidlá s týmto druhom pohonu dosahovali dojazd väčší ako 60 km (39 %). Avšak aj dnešné plug-in hybridy dokážu uspokojiť požiadavky respondentov. Veď štvrtine z nich postačí rozsah 40 až 50 km. Ďalšia štvrtina požaduje 50 až 60 km, čo zas pokryjú prichádzajúce plug-in hybridné modely.

Záujem najmä o nižšiu strednú triedu

Tretina opýtaných preferuje hatchback nižšej strednej triedy. Štvrtine by vyhovoval sedan strednej triedy. Menším prekvapením boli pre nás výsledky „SUV-éčiek“, kompaktné SUV (18,1 %)/SUV strednej a vyššej triedy (7,7 %), veď tento segment v posledných rokoch významne expanduje. 11 % opýtaných preferuje malé mestské vozidlá.

V prípade kúpnej ceny je pre takmer 30 % akceptovateľná suma 15 až 20 tisíc eur. 23,2 % by dalo za vozidlo 20 až 25 tisíc eur a 22,7 % menej ako 15 000 €. Súčasné cenové hladiny čistokrvných elektromobilov sú akceptovateľné pre takmer štvrtinu respondentov – 25 až 30 tisíc (15,5 %), 30 až 35 tisíc (9,3 %).

Čo sa týka financovania kúpy elektrifikovaného vozidla, 30 % Slovákov by využilo možnosť jednorázovej úhrady plnej sumy.  Viac ako štvrtina by využila štandardný lízing a 9,3 % opýtaných operatívny lízing. Pomerne vysokej priazni sa teší aj financovanie na pomerné časti, tzv. „tretinky“, „štvrtinky“ a pod (21,4 %).

 

Zdroj: eautoportal.sk

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás