Klasické taxíky tak ako ich poznáme pomaly končia, Mníchov prechádza na elektromobily

Z mníchovských taxikárov sa stávajú ekologicky zmýšľajúci šoféri a podporovatelia tzv. zeleného urbanistického prístupu.

Vybrali by ste si v dobe, kedy automobiloví výrobcovia ponúkajú nové druhy elektromobilov, ako je napríklad Jaguar I-PACE, klasický naftový taxík?

Prechod na elektromobily bol skutočne rýchly. Nové elektrické SUV Jaguar I-PACE nie je ešte ani na trhu a mníchovské centrum taxíkov si vďaka podpore mesta už teraz stihlo zabezpečiť 10 unikátnych vozidiel.

“Je to impulz do budúcnosti”, vyjadril sa primátor hlavného mesta Bavorska, Josef Schmid. Mesto neustále podporuje ekologických šoférov, už istý čas po Mníchove jazdia taxikári napríklad v elektromobiloch Tesla Model S.

“Podpora je zaujímavá a zmysluplná”, povedal pre mníchovské noviny Abendzeitung Peter Köhl, šéf eko taxislužby (Umwelttaxi München), ktorá vlastní hybridné modely Tesla. “Avšak spoločnosť musí byť schopná a pripravená na veľké investície”, doplnil Köhl.

Cena modelu Jaguár I-PACE je 77 850 €. Podpora mesta by mala predstavovať 40 % z nákupnej ceny vozidla. Bez adekvátnej podpory by podobné modely nemohli konkurovať dieslovým taxíkom alebo taxíkom na zemný plyn.

 

Zdroj: https://www.focus.de

Photo: https://flic.kr/p/28vhfCB / by: Jaguar MENA / CC BY