iNext od BMW: Revolúcia vo výrobe elektromobilov

Automobilka sľubuje vozidlo schopné pohybovať sa na cestách takmer bez zásahu človeka.

Bavorská automobilka si stanovila jasný cieľ – chce sa stať lídrom v produkcii elektromobilov najvyššej kvality. Podľa generálneho riaditeľa Haralda Kruegera kľúčom k naplneniu tejto vízie je zameranie sa na vývoj technológií, prispievajúcich k napredovaniu elektromobility.

Cieľ na dohľad

Naplniť túto víziu nie je jednoduché, preto nemecká automobilka uzatvorila niekoľko výhodných partnerstiev, vďaka ktorým posúvajú svoje predsavzatia na vyššiu úroveň. Keďže sa BMW nezameriava na výrobu čipov, radarov ani softvérov, ktoré sú potrebné pre fungovanie samoriadiacich automobilov, je podľa slov generálneho manažéra  výhodnejšie investovať do spolupráce so spoločnosťami Mobileye, Intel a Delphi. Vďaka subdodávateľom sa autonómne riadenie nových BMW elektromobilov stáva nielen reálnejším, ale predovšetkým spoľahlivejším.

zse_E_iNext

Prvé elektrické autonómne BMW už v roku 2021

Nový model iNext nebude len ďalším radovým elektromobilom. BMW chce priniesť niečo špeciálne, preto iNext má byť stelesnením levelu 3 automatizovaného riadenia. Spoluprácou s externými dodávateľmi softvérov a technických komponentov BMW sľubuje priniesť vozidlo schopné pohybovať sa na cestách takmer bez zásahu človeka. Krueger tvrdí, že tento model svojím digitálnym pripojením, inteligentným dizajnom, automatickým riadením a najmodernejšími technológiami prinesie revolúciu do spôsobu výroby elektromobilov.

zse_E_iNext_2

Produkcia elektrických komponentov

Okrem samotnej výroby moderných elektromobilov sa spoločnosť rozhodla uskutočniť strategický ťah, a to zvýšiť produkciu komponentov do takýchto typov vozidiel. V spolupráci s Toyotou vyvíja aj palivové články, ktoré doposiaľ slúžia ako zdroj energie pri kozmických letoch. Výhodou takýchto zdrojov energie je vysoká energetická účinnosť, nevýhodou zas vysoké investičné náklady. Práve vďaka partnerstvu s japonskou automobilkou je možné prerozdeliť náklady a zvýšiť výrobnú rýchlosť.

Bez pedálov a volantu

V budúcnosti plánuje ísť spoločnosť BMW ešte ďalej. Chce uviesť na trh autonómne elektromobily kompatibilné s úrovňou automatizácie 4 a 5, teda plne samoriadiacich vozidiel, bez pedálov a volantu, kde si vodič môže počas jazdy pokojne zdriemnuť alebo čítať knihu.

Zdroj foto: bmwblog.com

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás