Holandsko potvrdilo zákaz nových benzínových a naftových áut do roku 2030

Znamená to prakticky zákaz automobilov na benzín a naftu v prospech vozidiel poháňaných batériami.

Holandská vláda tento týždeň predstavila svoj podrobný plán na nadchádzajúce roky, vrátane výroby všetkých nových automobilov bez emisií do roku 2030. Plán sa týka všetkých nových áut, ako je to v prípade iných krajín, ktoré už dávnejšie zverejnili svoje zámery obmedziť vozidlá produkujúce emisie. O potenciáli zákazu sa v krajine hovorilo od minulého roka. Pôvodne sa uvažovalo o roku 2025, ako je to napríklad v Nórsku, no holandská vláda si dala na naplnenie svojho cieľa 5 rokov navyše.

S menej ako dvoma percentami podielu na trhu s elektrickými vozidlami má Holandsko dlhú cestu na dosiahnutie svojho cieľa. Hoci ide o relatívne malý trh pre automobily, v krajine sa ročne predáva len pol milióna osobných automobilov.

Európska pobočka značky Tesla

Holandskému trhu s elektromobilmi v súčasnosti dominuje značka Tesla. Model S a model X sú prvým a druhým najpredávanejším vozidlom v krajine, po nich nasleduje Hyundai Ioniq Electric a BMW i3 je na štvrtom mieste.

V krajine v súčasnosti jazdí viac ako 8 000 vozidiel značky Tesla, ktorá v Holandsku vybudovala svoje administratívne zastúpenie pre Európu. Jej centrála sídli v Amsterdame a spoločnosť zároveň prevádzkuje montážnu linku v Tilburgu.

Snahy o čistejšiu Európu

Holandsko sa týmto rozhodnutím pridáva k ďalším krajinám a vládam, ktoré deklarovali svoje úsilie zlepšiť životné prostredie týmto spôsobom. Veľká Británia a Francúzsko sa zaviazali skoncovať so spaľovacími automobilmi do roku 2040, Škótsko do roku 2032. Už čoskoro sa očakáva, že podobné opatrenia príjme aj Nórsko, Nemecko, Kalifornia a Čína, ktorá nedávno zaviedla povinné kvóty pre predaj elektrifikovaných automobilov.

 

Zdroj: www.electrek.co

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás