Na dovolenku s elektromobilom? Tieto rady sa vám zídu

Tipy a triky pre tých, ktorí sa odvážia na cestu elektroautom mimo mesta :-)

Je jedno či patríte k cestovateľom s jedným batohom alebo s lodným kufrom. Každá rada pred cestou sa môže hodiť. Skúsení elektromobilisti Janka a Andrej z OZ NOW zozbierali na svojich potulkách zopár podstatných drobností, na ktoré je dobré nezabudnúť a môžu sa hodiť pri cestovaní elektromobilom. Prečítajte si ich odporúčania.

A. GPS navigácia

Ešte stále sa nájdu „staré školy“, ktoré dokážu precestovať pol sveta aj bez navigácie. My ale odporúčame veriť novým technológiám. Väčšina nových elektromobilov ponúka vo výbave aj palubnú navigáciu. Aj v tomto prípade je dobré sa ešte poistiť nejakou externou navigáciou, prípadne pohodlnejšou navigáciou v mobile. Naša zostava pre navigáciu sú 2 mobilné telefóny s offline navigáciou Sygic, pred trasou si preveríme aktuálnu premávku cez Google maps, palubná navigácia v aute je iba naša poistka.

Zoznámte sa s vašou navigáciou už vopred a spoznajte jej základné funkcie. Offline navigácie nepotrebujú pripojenie na internet. Neponúknu vám ale správy o dopravnej situácii na vašej trase a môžete sa dostať do zápchy, prípadne k cestným uzáverám. Online navigácie vám môžu pomôcť nájsť najrýchlejšiu cestu v reálnom čase podľa aktuálnej premávky. Uistite sa ale, či budete mať k dispozícii dostatočný objem mobilných dát v zahraničí počas cesty.

B. RFID karty a mobilné aplikácie

Bez ohľadu na to, kam sa vyberiete elektromobilom do zahraničia, odporúčame si zabezpečiť prístupy k databázam, ktoré umožňujú využívať prístup dnes už k tisícom(!) nabíjacích staníc v Európe. Kvalitnejšie platformy majú aj mobilné aplikácie, vďaka ktorým môžete pohodlne vyhľadávať stanice na mape, sledovať svoju spotrebu a poplatky za nabíjanie. Ešte stále platí, že niektoré stanice ponúkajú nabíjanie zadarmo, väčšina však s poplatkom za spotrebované kWh, prípadne nabíjací čas. Podobných databáz nabíjacích staníc je samozrejme viac, my odporúčame tieto:
1. Greenway
Slovenský projekt Greenway asi netreba domácim elektromobilistom bližšie predstavovať. Vznikol v roku 2009 a ako prvý spojil Bratislavu a Košice sieťou rýchlonabíjacích staníc. Po registrácii na stránke (greenway.sk) môžete požiadať o zaslanie RFID karty, ktorou získate prístup nielen k nabíjacím staniciam na Slovensku, ale aj k európskym sieťam The New Motion, Last mile solution, rakúskej sieti Smatrics, slovinskej sieti Petrol, a onedlho aj poľskej sieti Greenway a chorvátskej sieti Croatia Telecom. Celkovo tak získate prístup k viac ako 4 500 nabíjacím staniciam v Európe.

Poplatok za RFID kartu: bezplatne
2. The New motion
Holandský projekt The New Motion vznikol v roku 2009. Po registrácii na stránke (newmotion.com) môžete požiadať o zaslanie RFID karty, ktorou získate prístup k viac ako 50 000 nabíjacím staniciam v 22 krajinách Európy.

Poplatok za RFID kartu: bezplatne
3. ChargeMap
Francúzsky projekt ChargeMap taktiež vznikol v roku 2009. Po registrácii na stránke (chargemap.com) môžete požiadať o zaslanie RFID karty, ktorou získate prístup k viac ako 45 000 nabíjacím staniciam, pričom viac ako 11 000 sa nachádza vo Francúzsku.

Poplatok za RFID kartu: 14,90 €
4. PlugSurfing
Nemecký projekt PlugSurfing vznikol v roku 2012. Po registrácii na stránke (plugsurfing.com) môžete požiadať o zaslanie RFID karty, ktorou získate prístup k viac ako 45 000 nabíjacím staniciam v 12 krajinách Európy.

Poplatok za RFID kartu: 9,95 €

9
Čakacia doba na vystavenie RFID karty môže byť aj 2-3 týždne. Je dobré si ich zabezpečiť s dostatočnou časovou rezervou. V prípade núdze aj váš mobil s nainštalovanou aplikáciou danej databázy, môže slúžiť ako identifikátor pre prístup k nabíjaniu. Túto možnosť však ponúkajú iba novšie nabíjacie stanice.

Každá z databáz má svoje výhody/nevýhody no využívaním spomenutých štyroch máte k dispozícii dostatočne hustú infraštruktúru nabíjacích staníc, aby vás nič neprekvapilo. Rozhodne odporúčame zabezpečiť si všetky štyri.

C. Plánovanie trasy

V porovnaní s cestovaním spaľovacím autom, je pri elektromobiloch kľúčové najmä plánovanie trasy pre nabíjanie. Pokiaľ už vieme kam chceme ísť, poznáme limity svojho elektrického auta, máme v kapse RFID karty najväčších databáz, aplikácie nainštalované v mobile, môžeme sa pustiť do plánovania trasy. A tu sa začína aj vaše dobrodružstvo. My sa riadime heslom „Cesta je cieľ“. Je iba na vás, či sa vyberiete po diaľniciach a rýchlostných cestách, alebo použijete okresné cesty, využijete trajekty alebo sa im vyhnete, skúsite nejaký horský priechod, či malú obchádzku okolo jazera.

22

Pri výbere trasy odporúčame:

• Príprava trasy do vášho cieľa by mala prebiehať už doma!
• Postupujte krok po kroku. V aplikáciách si najprv odfiltrujte rýchlonabíjacie body s konektorom pre váš elektromobil. Vylúčite tak mnoho nabíjacích bodov, mapa sa sprehľadní.
• Začnite pri vašom štartovacom bode. Po vzdušnej čiare k cieľovému bodu začnite hľadať váš prvý nabíjací bod.
• Hľadajte nabíjacie body vzdialené najviac 75-80 % z vášho reálneho dojazdu. Zvyšný dojazd sa vám môže hodiť, ak by náhodou nefungovala zvolená nabíjacia stanica. Príklad: ak je váš reálny dojazd 200 km, hľadajte nabíjaciu stanicu vzdialenú max.160 km.

Z našej skúsenosti, aspoň 1x na dlhšom tripe elektromobilom (2 000+ km) narazíte na jednu nefunkčnú nabíjaciu stanicu. V takom prípade sa oplatí mať spomínanú rezervu.

• Postupne si zapisujte nabíjacie body do poznámok (odporúčame rovno do navigácie či Google Maps a samozrejme aj do zálohy na papier)
• V prípade, že na pri vašom najbližšom nabíjacom bode už nie je k dispozícii rýchlonabíjacia stanica, máte 2 možnosti:

A) nájsť a zvoliť dlhšiu trasu k rýchlonabíjacej stanici
B) pokračovať v kratšej trase s pomalším nabíjaním

Možnosť A vám ponúkne dlhšiu no pri započítaní času nabíjania pravdepodobne rýchlejšiu trasu. Možnosť B ponúka kratšiu no pomalšiu trasu. Pre istotu je ale dobré počítať s oboma variantmi cesty a pripraviť sa na ne.

23

25

19

Cestovanie, nielen s elektromobilom by nemalo byť o rýchlosti, ale najmä o zážitkoch. Ak v niektorých prípadoch zvolíte možnosť B, budete mať k dispozícii 4-5 hodín na oddych a spoznávanie okolia.
• Po dosiahnutí cieľa si všetky nabíjacie body a ich dostupnosť ešte raz skontrolujte, a ich zoznam vytlačte.
• V prípade že z cieľového bodu pôjdete rovno naspäť domov, máte hneď naplánovanú aj cestu späť.
• Ak plánujete navštíviť viac miest a nebudete sa vracať po rovnakej trase domov, naplánujte si ju tiež v pohodlí domova.

Naša skúsenosť je, že neplánované zastávky a aktivity na našich cestách väčšinou ponúkli silnejší cestovateľský zážitok.

A teraz sa už konečne môžeme vybrať do Chorvátska!

 

Článok vznikol v spolupráci s OZ NOW.

 

 

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás