5 minútový prehľad o elektromobiloch

Ako funguje elektromobil? Aké sú výhody kúpy elektromobilu? Aké rôzne typy elektromobilov existujú? To všetko sa dozviete v našom krátkom článku.

Vlády po celej Európe intenzívne podporujú rozvoj priemyslu elektromobilov s nízkymi emisiami zatiaľ čo každá automobilka už predáva alebo plánuje zaradiť do svojho portfólia elektromobil.

Prvý elektromobil bol vybudovaný už v roku 1837 v Škótsku a technológia sa dostala do elektronických taxíkov v Londýne či New Yorku už koncom 19. storočia, avšak dlho sa svojej popularite netešili. Benzínové a dieslové automobily ich načas vytlačili, teraz však elektromobily zažívajú obrovský návrat.

 

Ako elektromobily fungujú?

Namiesto palivovej nádrže majú elektromobily batériu, ktorá sa nabíja dodávkovou energie, následne sa ukladá a využíva na pohon elektrického motoru. Autá tak nepotrebujú spojku ani prevodovku či výfuk a dosahujú výrazne tichšiu jazdu. Štandardný elektromobil prejde na jedno nabitie viac ako 400 km.

 

Aké sú výhody kúpy elektromobilu?

Jeden z najvýraznejších dôvodov kúpy elektromobilu je životné prostredie. Aj keď sa ekologickosť elektromobilov odvíja od toho, či bolo ekologické aj vyrábanie elektrickej energie, ktorá ich poháňa, aj napriek tomu sú pre planétu ďaleko šetrnejšie ako klasické autá. Vytvárajú menej emisií a sú efektívnejšie – 95 % energie vytvorenej elektromobilom je použitej na pohon elektromobilu. Pri tradičných autách sa na pohon využíva len 30 % energie a zvyšok sa stratí vo forme hluku a tepla. Ďalšou výraznou výhodou sú nízke prevádzkové náklady či náklady na údržbu.

 

Aké typy elektromobilov existujú?

Vo všeobecnosti delíme elektromobily do troch skupín:

Klasické hybridy – vyžadujú palivovú nádrž, avšak sú vybavené aj elektromotorom poháňaným batériou, ktorá sa nabíja, keď automobil brzdí.

Plug-in hybridy – majú taktiež palivovú nádrž a batériu, avšak je možné ich priamo nabíjať a využívať na pohon výlučne elektromotor kým sa batéria nevybije.

Elektrické vozidlá s batériou – využívajú len elektrickú energiu, nie sú vybavené palivovou nádržou.

 

Ako nabíjať elektromobily?

Vodiči nabíjajú batériu v elektromobiloch elektrickou energiou prostredníctvom jednoduchej zástrčky v stene alebo nabíjacej stanice.

 

Rýchlosť nabíjania závisí od typu elektromobilu a typu zdroja elektrickej energie.
Vo všeobecnosti však existujú tri typy nabíjania:

Pomalý – plné nabitie trvá približne 5 hodín

Rýchly – plné nabitie trvá približne hodinu.

Ultrarýchly – plné nabitie elektromobilu trvá len 20 minút.

 

Elektromobily sú na vzostupe, ide o výrazný trend, ktorý je všadeprítomný a nemožno ho prehliadnuť. Poskytujú viaceré výhody – ekologickosť, úspornosť, tichú a pokojnú jazdu a sú viac než plnohodnotnou alternatívou klasickým automobilom so spaľovacím motorom.

 

Zdroj: https://www.eon.com/en/private-customers/emobility/insights-electric-cars.html