Británia: predaj áut s benzínovým a naftovým motorom do roku 2040 skončí

Radikálny krok má pomôcť dosiahnuť ciele Parížskej klimatickej dohody

Veľká Británia sa vydala po stopách Francúzska, ktoré nedávno deklarovalo zákaz predaja automobilov na benzínový a naftový pohon v snahe znížiť emisie a znečistenie ovzdušia.

Britská vláda týmto rozhodnutím chce naplniť prísľub zo začiatku tohto roka, ktorý sa týka obmedzenia najviac znečisťujúcich vozidiel. „Znamená to, že do roku 2040 by nemali pribudnúť žiadne nové dieselové alebo benzínové vozidlá,” uviedol minister životného prostredia Michael Gove pre BBC Radio.

Hybridy na zozname

Zákaz sa vzťahuje aj na hybridné vozidlá, čo znamená, že všetky automobily budú musieť byť v priebehu štvrťstoročia čisto elektrické, uvádza sa vo Financial Times. V súčasnosti elektrické autá tvoria menej ako 5 percent nových registrácií automobilov v Británii.

Začiatkom tohto mesiaca Francúzsko uviedlo, že zakáže predaj automobilov na plyn a naftové motory do roku 2040. Nórsko, Nemecko a India tiež zvažujú ukončenie predaja plynu a nafty. Medzitým úradníci v Aténach, Madride, Mexico City a Paríži chcú zakázať vstup vozidlám s naftovým motorom do centra mesta už od roku 2025.

Plán je v súlade s cieľmi, ktoré stanovila Parížska klimatická dohoda. Podľa nej sa mnohé národy zaviazali udržať celosvetové zvýšenie teploty v tomto storočí pod 2 stupňami Celsia nad úrovňou pred industrializáciou.

Budúcnosť s elektromotorom

Okrem toho sa automobilky začínajú intenzívne venovať elektromobilite, a to vývojom vozidiel pre sériovú výrobu. Niektoré z nich idú ešte ďalej a svoju budúcnosť významne spájajú s elektromobilitou. Napríklad Volvo nedávno uviedlo, že všetky nové vozidlá od roku 2019 budú mať elektromotor.

 

Zdroj: Motortrend.com / Financial Times

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás