Prvé biologicky rozložiteľné auto je z cukru a ľanu

Organický materiál je mäkký ako kovová plechovka a v crash testoch zatiaľ zlyháva.

Holandskí študenti vyvinuli biologicky rozložiteľné auto z cukru a ľanu. Ľahké živicové vozidlo Lina môže odviezť štyroch cestujúcich a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 80 kilometrov za hodinu. Jeho vynálezcovia, študenti z tímu TU / Ecomotive na Technickej univerzite v Eindhovene tvrdia, že to môže byť ďalší krok pri získavaní technológií šetrných k životnému prostrediu pre automobilový priemysel.

Lina, de auto met een body van vlas gemaakt door studententeam TU/ecomotive van de TU Eindhoven en deelnemer in de Shell Ecomarathon

„Vozidlo je pokryté vrstvami ľanového dreva, má podobný pomer pevnosti k hmotnosti sklolaminátu a váži len 310 kg. Iba kolesá a závesné systémy zatiaľ nie sú z biologických materiálov,“ povedal Yanic van Riel, jeden z vývojárov tímu.

Bohužiaľ, je nepravdepodobné, že by Lina čoskoro jazdila po cestách, pretože sa nepodrobila žiadnym crash testom. „Je to preto, lebo materiál nie je taký pružný ako kov a ľahko sa zlomí,“ vysvetlil vedúci tímu Noud van de Gevel. Mladí vedci však dúfajú, že testovaciu jazdu Lina absolvuje ešte do konca tohto  roku, keď holandský automobilový úrad dá projektu zelenú.

Lina vlasauto TU-Ecomotive

Ekologicky šetrný dizajn vozidiel je kľúčovou témou automobilového priemyslu, pretože regulátori sa snažia znížiť znečistenie ovzdušia a zmierniť klimatické zmeny. Kým však rozvinuté autá nemusia používať toľko energie na riadenie, táto energia sa podľa výskumníkov často využíva počas ich výroby. „Energia, ktorá je ušetrená počas jazdy, je teraz vyčerpaná počas výrobnej fázy,” doplnil N. van de Gevel.

 

Zdroj: news.sky.com

Prečítajte si ďalšie články

Podpora

+421 908 718 280

E-MAIL

kontakt@kdenabijat.sk

Sledujte nás