Bike sharing konečne aj na Slovensku

Zdieľané bicykle sú v Nitre súčasťou verejnej dopravy

Po vzore takmer tisícky menších aj väčších svetových miest, ktoré v rámci ekologizácie dopravy zaviedli tzv. bike sharing, máme prvú lastovičku aj u nás. Viete, kde a za koľko si môžete požičať inteligentný bicykel?

Predbehla aj Bratislavu

Hoci sa o vytvorení systému zdieľania bicyklov v hlavnom meste hovorí už roky, nie je to Bratislava, ktorá by sa mohla popýšiť bike sharingom ako prvá. Kým totiž hlavné mesto podľa slov magistrátu „na projekte pracuje“ a má naňho vyčlenených 460 tisíc eur, v Nitre vyrástlo sedem nových stanovíšť, na ktorých je pre návštevníkov mesta, ale aj domácich, k dispozícii 70 bicyklov. Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva, ktorá túto investíciu realizovala, vidí jej najväčší prínos vo vytvorení modernejšieho a bezpečnejšieho mesta, než akým bola Nitra doteraz.

arriva.bike_2

Smart bicykle a smart lavičky

Konštrukcia bicykla je veľmi pevná odolná voči poškodeniu či nepriazni počasia. Vybavený je aj svetlom a palubným počítačom s GPS systémom. Platiť za bicykel sa dá po registrácii na stránke arriva.bike alebo cez aplikáciu arriva bike, dostupnej pre operačný systém Android (v blízkej budúcnosti sa ráta aj s alternatívou pre iOS). Hodinová jazda na takomto bicykli vyjde na 50 centov, pri čom za deň zaplatíte maximálne 3 eurá. V prípade, že by ste zdieľaný bicykel chceli využívať pravidelne, oplatí sa vám ročné predplatné za 25 eur. Stojany s automatickým uzamykaním sú rozmiestnené v širšom centre mesta. Na niektorých stanovištiach okrem bicyklov nájdete aj inteligentné lavičky, ktoré sú ďalšou novinkou v meste pod Zoborom. Môžete si na nich nabiť mobilný telefón, bezplatne sa pripojiť na internet a, samozrejme, slúžia aj svojmu pôvodnému účelu, oddychu. Dobíjané sú, ako inak, slnečnou energiou.

Doprava má v Nitre zelenú

Podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča je cieľom projektu zdieľaných bicyklov zlepšenie dopravnej situácie v meste, zvýšenie využívania mestskej hromadnej dopravy a postupné nahradenie áut na tradičný pohon ekologickejšími alternatívami.

arriva.bike_3

Ako sme písali prednedávnom, priestor na zmenu k lepšiemu sa ponúka v celosvetovom a rozhodne aj v slovenskom meradle. Ostáva dúfať, že sa k Nitre postupne pridajú aj ďalšie slovenské mestá. Spoločne so zvýšeným využívaním hromadnej dopravy, prípadným spustením „car sharingu“ a zveľadením cyklotrás by sme sa v budúcnosti aj v slovenských mestách mohli dočkať kvalitnejšieho životného prostredia.

 

Foto: Arriva

Prečítajte si ďalšie články

Mapa staníc

E-mobilita spája európske regióny

Jazda elektrickým autom je tichá, bezpečná a vďaka rozširujúcej sa nabíjacej infraštruktúre aj veľmi pohodlná. Pozrite si prehľad štandardných a rýchlonabíjacích staníc, ktorú pravidelne dopĺňame o nové nabíjacie body. Cestu elektromobilom si tak môžete naplánovať bez obáv kamkoľvek.
204
nabíjacích staníc